Zmiany w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach

Ordynacja Podatkowa - klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Ordynacja Podatkowa – klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
15 grudnia 2017
Nowelizacja art. 310 Kodeksu karnego
Nowelizacja art. 310 Kodeksu karnego
15 grudnia 2017
Pokaż wszystkie

Zmiany w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach

Zmiany w ustawie - Prawo o stowarzyszeniach

2017-12-15

20 maja weszły w życie zmiany w ustawie z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach. W zakresie stowarzyszeń rejestrowych zmianie uległa m.in. minimalna ilość osób potrzebnych do założenia stowarzyszenia rejestrowego – wystarczy, że założycieli będzie siedmiu, a nie piętnastu jak dotychczas. Założyciele stowarzyszenia mogą ponadto powołać władze stowarzyszenia, które zastąpią dotychczas funkcjonującą instytucję komitetu założycielskiego. Ustawodawca wprowadził również szereg zmian odnośnie członków zarządu. Po pierwsze statut stowarzyszenia będzie mógł zawierać postanowienia o możliwości przyznania im wynagrodzenia, po drugie będą oni ponosili solidarnie odpowiedzialność za działania podjęte w celu rozpoczęcia działalności przez stowarzyszenie jeszcze przed jego rejestracją. Ustawodawca przewidział również, że terenowe jednostki organizacyjne stowarzyszeń będą mogły uzyskać osobowość prawną. Wraz z uzyskaniem osobowości prawnej konieczne będzie wpisanie takiej jednostki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z nowelizacją stowarzyszenia zwykłe są obecnie ułomnymi osobami prawnymi, które mogą rozpocząć swoją działalność dopiero z momentem wpisu stowarzyszenia do ewidencji. W zakresie odpowiedzialności za zobowiązania, nowelizacja wprowadza odpowiedzialność solidarną i subsydiarną, tj. każdy członek stowarzyszenia zwykłego odpowiada za zobowiązania solidarnie z pozostałymi członkami oraz samym stowarzyszeniem, jednak odpowiedzialność samego członka powstaje dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku stowarzyszenia okaże się bezskuteczna. Wraz z nowelizacją pojawiła się również możliwość powołania w stowarzyszeniu zwykłym zarządu uprawnionego do dokonywania w imieniu stowarzyszenia czynności zwykłego zarządu. Na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu potrzebna będzie zgoda wszystkich członków oraz udzielenie pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.

W terminie 24 miesięcy od 20 maja 2016 r. wszystkie stowarzyszenia powinny dostosować postanowienia statutów i regulaminów do nowej regulacji, zaś wszystkie dotychczas funkcjonujące stowarzyszenia zwykłe są zobowiązane do dokonania wpisu w odpowiedniej ewidencji.
Na koniec warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2017 r. pojawi się możliwość przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w rejestrowe.