Zgodnie z regulacją zawartą w Kodeksie spółek handlowych (KSH) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) może podlegać podziałowi, co szczegółowo analizujemy w niniejszym artykule.
Spółki z o.o., które znajdują się w likwidacji i rozpoczęły podział majątku lub znajdują się w upadłości, podlegają wyłączeniu spod procedury podziałowej uregulowanej w ustawie.
W praktyce, podział spółki z o.o. dokonuje się poprzez rozdzielenie jej aktywów i pasywów na podmioty powstałe po podziale tej spółki. Rozdział aktywów i pasywów może być dokonany na kilka sposobów:
Regulacje Kodeksu spółek handlowych przewidują także podział przez wydzielenie, w którym przeniesienie części majątku spółki dzielonej następuje na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki i następuje za udziały spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej, oraz podział przez wyodrębnienie, gdzie przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki następuje za udziały spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona.
Ze szczególnym przypadkiem podziału spółki z o.o. mamy do czynienia w sytuacji objęcia podziałem całości majątku spółki. W takim przypadku spółka z o.o. nie podlega dalszemu podziałowi a rozwiązaniu bez przeprowadzenia jej likwidacji.
Niezależnie od przyjętego modelu podział spółki z o.o. wymaga podjęcia szeregu czynności podziałowych, który rozpoczyna przyjęcie planu podziału spółki wraz z załącznikami.
Plan podziału spółki z o.o. jest bazowym dokumentem podziałowym, z którego wynika w jaki sposób i na jakich zasadach majątek spółki ulegnie podziałowi, a także podstawowym załącznikiem wniosku rejestracyjnego o podział spółki z o.o. do sądu rejestrowego. W treści tego dokumentu określa się:
Do planu podziału należy dołączyć:
Plan podziału wraz z załącznikami jest zgłaszany do sądu rejestrowego spółki dzielonej lub spółki przejmującej celem jego zatwierdzenia.
Wraz z wnioskiem o zatwierdzenie planu podziału spółki dzielonej zgłasza się wniosek o zbadanie planu podziału przez biegłego rewidenta. Biegły rewident bada plan podziału w zakresie jego poprawności i rzetelności. Sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki dzielonej wyznacza biegłego na wspólny wniosek spółek uczestniczących w podziale.
W uzasadnionych przypadkach sąd może wyznaczyć dwóch albo większą liczbę biegłych. W praktyce osobą opiniującą plan podziału jest najczęściej biegły rewident, który stale współpracuje ze spółką. Wraz z powołaniem biegłego sąd rejestrowy określa wynagrodzenie za pracę biegłego i zatwierdza rachunki jego wydatków. Biegły sporządza na piśmie szczegółową opinię co do planu podziału w terminie określonym przez sąd, nie dłuższym jednak niż dwa miesiące od dnia jego wyznaczenia, i składa ją sądowi rejestrowemu oraz zarządom spółek uczestniczących w podziale wraz z planem podziału. W przypadku wskazania przez spółkę informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa lub innych prawnie chronionych informacji zawartych w opinii, biegły składa do sądu rejestrowego dodatkowo odpis opinii z pominięciem tych informacji. Warto zaznaczyć, że badanie planu podziału przez biegłego rewidenta nie ma miejsca w sytuacji dokonania tzw. uproszczonego podziału spółki z o.o.
Należy pamiętać, że wraz ze zgłoszeniem planu podziału do sądu rejestrowego podlega on także ogłoszeniu. Ogłoszenie o podziale spółki jest dokonywane na wniosek spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej. Ustawa przewiduje, że plan podziału należy ogłosić nie później niż na sześć tygodni przed dniem powzięcia pierwszej uchwały w sprawie podziału.
Spółka dzielona albo spółka przejmująca nie jest obowiązana do ogłoszenia planu podziału, gdy nie później niż na sześć tygodni przed dniem rozpoczęcia zgromadzenia wspólników, na którym ma być powzięta pierwsza uchwała w sprawie podziału nieprzerwanie do dnia zakończenia zgromadzenia podejmującego uchwałę w sprawie podziału, bezpłatnie udostępni do publicznej wiadomości plan podziału na swojej stronie internetowej.
Uzasadnienie podziału spółki
Wraz z planem podziału i wnioskiem o jego zbadanie przez biegłego rewidenta zarządy spółki dzielonej i spółki lub spółek przejmujących sporządzają pisemne sprawozdanie uzasadniające dokonanie podziału spółki z o.o., jego podstawy prawne i ekonomiczne, a zwłaszcza stosunek wymiany udziałów oraz kryteria ich podziału.
W przypadku szczególnych trudności związanych z wyceną udziałów spółki dzielonej, sprawozdanie powinno wskazywać na te trudności. Zarząd spółki dzielonej wykonuje w odniesieniu do spółki nowo zawiązanej czynności zarządów spółek uczestniczących w podziale.
Zarząd spółki dzielonej zawiadamia także zarządy każdej spółki przejmującej lub spółki nowo zawiązanej w organizacji o wszelkich istotnych zmianach w zakresie składników majątkowych (aktywów i pasywów), które nastąpiły między dniem sporządzenia planu podziału a dniem powzięcia uchwały o podziale.
Podział spółki wymaga uchwały zgromadzenia wspólników spółki dzielonej oraz każdej spółki przejmującej, powziętej większością trzech czwartych głosów, przedstawiających co najmniej połowę kapitału zakładowego, chyba że umowa albo statut spółki przewidują surowsze warunki. Zarządy spółek uczestniczących w podziale muszą dwukrotnie zawiadomić o planowanym podjęciu uchwały wszystkich swoich wspólników. Uchwała o podziale powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Zarząd każdej ze spółek uczestniczących w podziale powinien zgłosić do sądu rejestrowego uchwałę o podziale spółki w celu wpisania do rejestru wzmianki o takiej uchwale ze wskazaniem, czy spółka uczestnicząca w podziale jest spółką dzieloną, spółką przejmującą, czy spółką nowo zawiązaną.
W sytuacji spełnienia wszystkich wskazanych warunków sąd zatwierdza zaproponowany plan podziału spółki dokonując podziału spółki z o.o. w wariancie zaproponowanym w treści planu podziału. Podział spółki z o.o. jest skuteczny dopiero z chwilą wykreślenia dzielonej spółki z KRS albo w przypadku podziału przez wydzielenie z chwilą wpisania nowo zawiązanej spółki do KRS lub z chwilą wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki istniejącej, na którą przenoszona jest część majątku spółki dzielonej.