Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z grudnia 2023 r. w sprawach C-140/22 i C-28/22 potwierdzają korzystną dla osób, które zaciągnęły kredyty denominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego praktykę sądów. Dzięki tym orzeczeniom, Frankowicze mogą liczyć na uzyskanie jeszcze wyższych kwot niż dotychczas, co omawiamy w niniejszym artykule.
Uchwały TSUE z grudnia 2023 r. w sprawach C-140/22 i C-28/22, rozwiały dotychczasowe wątpliwości w orzecznictwie sądów w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na sytuację Frankowiczów:
Przed wydaniem uchwał TSUE z grudnia 2023 r. sądy polskie stosowały różnorodne interpretacje dotyczące terminu naliczania odsetek za opóźnienie dla roszczeń kredytobiorców. Zdarzało się, że sądy przyjmowały, że odsetki od banku należą się nie od dnia wezwania do zapłaty, a od terminu późniejszego.
Rozbieżności i wątpliwości co do terminu początkowego naliczania odsetek pojawiły się zwłaszcza po uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r., III CZP 6/21.
Sąd Najwyższy przyjął koncepcję zawieszonej bezskuteczności umowy kredytu frankowego i uznał, że roszczenie kredytobiorcy staje się wymagalne dopiero od momentu złożenia przez niego sformalizowanego i dobrowolnego oświadczenia o świadomości skutków stwierdzenia nieważności. W konsekwencji odsetki należne byłyby dopiero od momentu złożenia takiego oświadczenia, co najczęściej miało miejsce podczas przesłuchania kredytobiorcy na rozprawie.
Uchwały TSUE wprowadziły jasne i jednoznaczne zasady dotyczące odsetek za opóźnienie. Dzięki nim, Frankowicze mogą liczyć na wyższe zyski. W praktyce oznacza to:
Nawet teoretycznie niewielka różnica czasowa w określaniu początkowego terminu, od którego należą się odsetki, może przekładać się na dużą różnicę kwoty, która finalnie trafi do kieszeni Frankowicza. Wynika to z efektu skali. Kwota, którą bank musi zwrócić Frankowiczom jest wysoka, zatem każdy dzień opóźnienia, za który naliczane są odsetki, może generować dodatkowe wysokie środki dla kredytobiorców. Od dnia 5 października 2023 r. odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 11,25% w stosunku rocznym.
W uproszczeniu, biorąc pod uwagę orzeczenia TSUE, oznacza to, że za każdy rok trwania sporu, kiedy bank pozostaje w opóźnieniu, Frankowiczom należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości 11,25% od kwoty roszczenia wobec banku.
Przykład: Jeśli Frankowicz żąda od banku zwrotu kwoty uiszczonej z tytułu nieważnej umowy kredytu, wzywając bank do zapłaty 200.000,00 złotych w 2015 roku i wygrał prawomocnie sprawę w 2024 roku, to za 9 lat opóźnienia będzie mógł otrzymać odsetki w wysokości około 202 500 złotych (200 000 zł * 11,25% * 9 lat). Według dotychczasowych zasad, odsetki naliczane były dopiero od złożenia przez Frankowicza oświadczenia w trakcie procesu, różnica w terminie za jaki naliczane są odsetki może wynieść nawet rok. W efekcie, zmiana w naliczaniu odsetek w tym przykładzie powoduje zysk Frankowicza w kwocie przekraczającej 20.000,00 zł.
Uchwały TSUE z grudnia 2023 r. są korzystne dla Frankowiczów i ułatwiają możliwości odzyskania kwot poniesionych w związku z zawarciem umów kredytów frankowych. Wśród najważniejszych zmian wymienić można wyższe odsetki za opóźnienie, jasne zasady dotyczące terminu przedawnienia i brak możliwości skutecznego powoływania się przez banki na zarzut zatrzymania. Jak opisaliśmy powyżej, zmiana początkowego terminu naliczania odsetek za opóźnienie od kwoty należnej kredytobiorcy od banku, oznaczać może dodatkowe kilka – kilkadziesiąt tysięcy złotych w kieszeni Frankowicza.
W razie pytań – zachęcamy do kontaktu, a także do zapoznania się z pełnym zakresem naszego doradztwa w sprawach związanych z kredytami frankowymi oraz przykładami naszych sukcesów w tym zakresie.