Kiedy tzw. Polski Ład wchodził w życie dość powszechna stała się opinia, że zblakła dotychczasowa gwiazda większości wehikułów biznesowych – spółka komandytowa, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełniła rolę komplementariusza. Zaczęto więc dokonywać procesów restrukturyzacyjnych tych spółek, głównie przekształceń w spółki z o.o. i połączeń ze spółkami z o.o. O przekształceniu spółki komandytowej w sp. z o. o. pisaliśmy m.in. tutaj. Pośpiech powodował, że te procesy nie zawsze były efektywne. Dzisiejszy post poświęcamy efektywnemu połączeniu spółki komandytowej (oraz spółki z o.o. będącej jej komplementariuszem) z inną spółką z o. o. Bazujemy przy tym na rzeczywistym przypadku z przełomu roku 2022 i 2023., a na stronie www.kancelariaradcy.eu dostępne są: harmonogram połączenia oraz plan tego wielopodmiotowego połączenia.
W przypadku Polskiego Ładu główną rolę odgrywają względy podatkowe, w pozostałych przypadkach celem połączenia spółek jest przede wszystkim osiągnięcie efektu synergii, redukcja kosztów działalności gospodarczej a także uproszczenie struktury organizacyjnej.
Spółki kapitałowe mogą się łączyć ze sobą oraz ze spółkami osobowymi; spółka osobowa, z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej, nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.
Spółki osobowe mogą się łączyć ze sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej albo spółki komandytowo-akcyjnej albo przejęcie przez spółkę komandytowo-akcyjną.
Nie może się łączyć spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości.
Połączenie może być dokonane na 2 sposoby:
Spółka przejmowana albo spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki zostają rozwiązane, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.
Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Wykreślenie z rejestru następuje z urzędu.
Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.
Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej. O przejściu zezwolenia na handel alkoholem pisaliśmy tutaj.
Ujawnienie w księgach wieczystych lub rejestrach przejścia na spółkę przejmującą albo na spółkę nowo zawiązaną praw ujawnionych w tych księgach lub rejestrach następuje na wniosek tej spółki, a więc wymaga odrębnego zgłoszenia.
Z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki stają się wspólnikami spółki przejmującej bądź spółki nowo zawiązanej.
Plan połączenia spółek wymaga pisemnego uzgodnienia między łączącymi się spółkami.
Plan połączenia powinien zawierać co najmniej:
Do planu połączenia należy dołączyć:
Łączące się spółki powinny zawiadomić wspólników dwukrotnie o zamiarze połączenia się z inną spółką. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem powzięcia uchwały o połączeniu, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
Łączenie się spółek wymaga, umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza, uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia łączącej się spółki kapitałowej i uchwały wszystkich wspólników łączącej się spółki osobowej.
Uchwała powinna zawierać zgodę na plan połączenia, a także na proponowane zmiany umowy albo statutu spółki przejmującej bądź na treść umowy albo statutu nowej spółki.
Ogłoszenie o połączeniu spółek jest dokonywane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na wniosek spółki przejmującej albo spółki nowo zawiązanej.
Efektywne łączenie spółek polega na tym, aby wykorzystać możliwości jakie stwarza kodeks spółek handlowych, by procedura połączenia przebiegała jak najtaniej i jak najszybciej. Sama idea połączenia 3 spółek już daje handicap chociażby poprzez ograniczenie ilości czynności wstępnych lub przygotowawczych. Te ostatnie mogą być wprawdzie konieczne, aby mogło dojść do skorzystania z procedur uproszczonych (np. sprzedaż udziałów), ale będzie tych czynności nieporównanie mniej.
Przy wspomnianym połączeniu spółek wykorzystaliśmy poniższe możliwości.
Spółka przejmująca posiadała wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki przejmowanej 2 i była jedynym wspólnikiem, połączenie zostało więc dokonane bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej i co za tym idzie bez przyznania wspólnikom spółki przejmowanej 2 udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmującej (art. 515 k.s.h., obecnie art. 515(1) k.s.h.).
Połączenie spółki przejmującej ze spółką przejmowaną 2 nastąpiło na podstawie art. 516 §6 k.s.h., tj. bez sporządzania pisemnego sprawozdania uzasadniającego połączenie i bez poddania planu połączenia badaniu w zakresie rzetelności i poprawności przez biegłego rewidenta i bez sporządzania przez niego opinii.
Ponieważ udziały spółki przejmującej nie zostały wydane wspólnikom spółki przejmowanej 1 i spółki przejmowanej 2, dlatego w planie połączenia:
Ponieważ połączenie nie zostało przeprowadzone z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki przejmującej oraz ze względu na fakt, że połączenie nie powodowało powstania nowych okoliczności wymagających ujawnienia w umowie spółki przejmującej, umowa spółki przejmującej nie została zmieniona w związku z połączeniem spółek.
Plan połączenia zgodnie z art. 500 § 2(1) k.s.h. został bezpłatnie udostępniony do publicznej wiadomości na stronie internetowej spółki przejmującej, spółki przejmowanej 1 i spółki przejmowanej 2, zamiast w Monitorze Sądowym I Gospodarczym.
Podobne uproszczone procedury łączeniowe, znajdują zastosowanie w przypadkach:
Zastanawiasz się nad połączeniem spółek? Skontaktuj się z naszą kancelarią!