CIT estoński 2022. Wchodzisz? Część pierwsza.

ugoda z bankiem
Wróbel czy gołąb? czyli o ugodach banków z Frankowiczami
16 listopada 2021
Spółka cicha spór
Spółka cicha – sposób na polski ład?
10 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

CIT estoński 2022. Wchodzisz? Część pierwsza.

CIT estoński 2022. Wchodzisz? - cz. 1

2021-12-07

Część I

Założenia tak zwanego CIT-u estońskiego (dalej: CIT EST) są bardzo proste: póki nie wypłacasz zysków ze spółki wspólnikom nie płacisz nie tylko podatku od dywidendy (PIT), co jest oczywiste, ale także podatku od zysków spółki (CIT). Tę prostą zasadę można jednak skomplikować, a nawet zniweczyć. Zrobił to nasz ustawodawca wprowadzając do ustawy o CIT przepisy o ryczałcie od dochodów spółek (legalna nazwa CIT-u estońskiego). CIT EST 2021 a la polacco nie tylko ograniczył dostępność firmom (tylko spółki kapitałowe o przychodach do 100 mln zł), ale też postawił wiele trudnych do spełnienia warunków (m.in. obowiązek dokonywania inwestycji). Na skutki nie trzeba było długo czekać. Wystarczy powiedzieć, że w miejsce planowanych przez Ministerstwo Finansów kilkudziesięciu tysięcy spółek, na CIT EST zdecydowało się poniżej 400 (słownie: czterystu!). Po sromotnej klęsce ustawodawca postanowił naprawić błędy i znowelizował ustawę na tyle, że warto się … nad nią pochylić. W 3 częściach przedstawimy najważniejsze informacje o CIT EST 2022: o warunkach wejścia, warunkach korzystania, a na koniec podpowiemy dla kogo jest najbardziej odpowiedni.

Skorzystanie począwszy od 2022 r. z EST CIT wiąże się z koniecznością spełnienia następujących warunków:

  1. Podatnikiem tego podatku mogą być wyłącznie następujące spółki: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, prosta spółka akcyjna, komandytowo-akcyjna i komandytowa.
  1. Udziałowcami spółki są wyłącznie osoby fizycznenieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
  1. Zatrudnianie przez spółkę przynajmniej 3 osób(z wyłączeniem wspólników i akcjonariuszy) na umowę o pracę, a w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o inne umowy – także ponoszenie wydatków na wynagrodzenia w wysokości przynajmniej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia (warunek ten ulega złagodzeniu do 1 osoby w pierwszym roku podatkowym dla spółek posiadających status małego podatnika i rozpoczynających działalność).
  2. Mniej niż 50% przychodów spółki może pochodzić:
  • z wierzytelności,
  • z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
  • z części odsetkowej raty leasingowej,
  • z poręczeń i gwarancji,
  • z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
  • ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  • z transakcji z podmiotami powiązanymi – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
  1. Spółka nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
  2. Spółka nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, ale na podstawie ustawy o rachunkowości.
  3. Spółka nie jest przedsiębiorstwem finansowym w rozumieniu ustawy o CIT.
  4. Spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej nie udziela konsumentom kredytów.
  5. Spółka nie jest podatnikiem osiągającym dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub określonej w decyzji o wsparciu nowych inwestycji.
  6. Spółka nie została postawiona w stan upadłości lub likwidacji.
  7. Spółka złoży zawiadomienie do US o wyborze ryczałtu.

 Chcesz wejść na CIT EST? Nie musisz się spieszyć aby zrobić to od 1 stycznia 2022, można na niego wejść także w ciągu roku.

Zainteresowany? Zgłoś się do nas! Pomożemy wejść na CIT EST i skutecznie z niego korzystać !

 

Zobacz także: