W dniu 13 września br. Sąd Najwyższy rozpoznał kasację Prokuratora Generalnego wniesioną na wniosek Głównego Inspektora Pracy od wyroku Sądu Okręgowego w Tarnowie uniewinniającego właściciela sieci sklepów z alkoholem od zarzutów związanych z obchodzeniem zakazu handlu w niedziele i święta. Przedsiębiorca prowadząc handel w dni wolne wstawił do swoich sklepów regały ze sprzętem sportowym oferując klientom usługę jego wypożyczenia.
Sąd Najwyższy uznał kasację za uzasadnioną. Zgodnie z interpretacją przyjętą przez oba organy, a podzieloną przez Sąd Najwyższy, możliwość korzystania z wyjątku, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, nie zachodzi w sytuacji, gdy na terenie placówki handlowej zorganizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalnia książek itp.
Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedzielę i święta został wprowadzony ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni.
Zgodnie z art. 5 tej ustawy w niedziele i święta w placówkach handlowych
są zakazane.
Od powyższego zakazu ustawa przewiduje 32 wyłączenia. Wyjątek, o którym mowa w § 6 ust.1 pkt 10 dotyczy wyłączenia spod zakazu handlu placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Powyższy przepis dotyczy więc placówek handlowych w zakładach (np. stoiska z artykułami spożywczymi na siłowni) a nie odwrotnie zakładów w placówkach handlowych (siłowni w sklepie spożywczym).
Na zapytania naszych klientów z branży spożywczej co do możliwości prowadzenia handlu w oparciu o ten wyjątek od początku wskazywaliśmy, że jest to bardzo ryzykowne i stanowi w istocie obejście przepisów. Teraz Sąd Najwyższy potwierdził słuszność naszego stanowiska.
Wobec powyższego otwarcie sklepu jako zakładu prowadzącego na przykład działalność w zakresie sportu czy oświaty może być uznane za obejście przepisów o zakazie handlu w niedziele i święta.