2020-01-13
Najprostszym sposobem uniknięcia kary do miliona złotych jest prawidłowe wykonanie obowiązku zgłoszenia informacji do CRBR. Ułatwią to państwu poniższe informacje.
Informacja na temat Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).
1. Co to jest CRBR?
CRBR to system teleinformatyczny, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
2. Kto jest beneficjentem rzeczywistym
Beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę,
lub osoba fizyczna lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna.
W przypadku spółki (innej niż spółka publiczna) beneficjentem rzeczywistym jest:
– osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem spółki, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
– osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
– osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
– osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad spółką poprzez posiadanie w stosunku do tej osoby prawnej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, lub
– osoba fizyczna zajmującą wyższe stanowisko kierownicze w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych powyżej oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
3. Podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia
Zobowiązane do zgłoszenia ( i aktualizacji) informacji są spółki jawne, spółki komandytowe, spółki komandytowo – akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne (od 1.III. 2020 r. także proste spółki akcyjne). Nie są zatem zobowiązane osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy spółki cywilne.
Spółki będące w stanie likwidacji lub upadłości oraz które dokonały zgłoszenia zawieszenia działalności w KRS mają także obowiązek dokonania zgłoszenia.
4. Jakie dane zgłosić?
Zgłoszenie do rejestru obejmuje:
5. Termin zgłoszenia
W przypadku aktualizacji przekazanych informacji – w terminie 7. dni od ich zmiany; niekoniecznie zatem od wpisu zmiany do KRS (np. przy wpisach niekonstytutywnych). Do biegu terminów nie wlicza się sobót i dni ustawowo wolnych od pracy oraz czasu awarii zakłóceń w funkcjonowaniu rejestru wskazanych w biuletynie BIP.
6. Kto zgłasza dane w imieniu podmiotu zobowiązanego.
Dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Nie ma możliwości powierzenia tego zadania innym osobom. Zdaniem Ministerstwa Finansów zgłoszenia nie może dokonać pełnomocnik, ale prokurent spółki, którego prokura jest ujawniona w KRS może dokonać zgłoszenia.
W przypadku gdy wymagana jest łączna reprezentacja tj. przez więcej niż jedną osobę, zgłoszenie musi być podpisane przez wszystkie wymagane osoby (nie ma znaczenia kolejność składania podpisów, mogą też być w dowolnej konfiguracji zamieszczane podpisy kwalifikowane i podpisy potwierdzane profilem zaufanym (ePUAP).
7. Forma zgłoszenia
Zgłoszenia dokonuje się wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego zgodnie z wzorem udostępnionym przez Ministra Finansów.
Zgłoszenie – opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – zawiera oświadczenie osoby zgłaszającej o prawdziwości zgłaszanych informacji (jest ono składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia).
8. Sankcja za brak zgłoszenia
Niezgłoszenie informacji przez spółkę podlega karze pieniężnej do wysokości 1.000.000,- zł.
9. Miejsce zgłoszenia (Link)
Zgłoszenia dokonuje się na stronie internetowej:
https://www.podatki.gov.pl/crbr/
10. Opłaty
Zgłoszenie jest nieodpłatne.
11. Podstawa prawna: ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z kancelarią.