2020-01-03
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się zapowiedzi ze strony banków pozywania kredytobiorców, którym sądy unieważniły umowę kredytu we frankach. Pojawiają się hasła o żądaniu wynagrodzeniu za korzystanie z kapitału. Informacje te poparte często opiniami sprzecznymi z wnioskami płynącymi z wyroku TSUE z 3 października 2019 r. w sprawie C-260/18 mają niewątpliwie na celu zniechęcenie frankowiczów do walki w sądzie o swoje prawa.
W wydanym w dniu 16 grudnia 2019 r. stanowisku Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił, odnosząc się do wyroku TSUE, że nie widzi prawnej możliwości, aby z uwagi na unieważnienie umowy o kredyt hipoteczny, bankom przysługiwało jakiekolwiek roszczenie z tytułu „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału” czy też odsetki od udostępnionej konsumentowi sumy kredytu. Prezes UOKiK podkreślił, że roszczenia takie nie znajdują oparcia w obowiązujących przepisach zarówno krajowych jak i europejskich, co więcej żądania takie byłyby sprzeczne z dyrektywą 93/13/EWG, której celem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów. Bank nie ponosiłby w takim przypadku żadnego ryzyka związanego ze stosowaniem w umowach kredytowych klauzul niedozwolonych a jego działania stanowiłyby nadużycie prawa.
Stanowisko Prezesa UOKiK powinno być istotną wskazówką dla kredytobiorców, którzy nie powinni obawiać się roszczeń ze strony pozwanego banku.