2019-04-03
Z dniem 1 marca 2019 roku w życie wszedł znowelizowany przepis art. 39 Kodeksu Cywilnego,
który może okazać się dość ważny gdy prowadzimy spółkę.
Przed nowelizacją przepis brzmiał następująco:
Art. 39
Po 1 marca 2019 roku przepis jest wyraźnie bardziej obszerny i wygląda tak:
Art. 39
Zasadnicza zmiana polega na tym, że czynność dokonana przez „fałszywy” organ lub z przekroczeniem uprawnień nie jest już zawsze bezwzględnie nieważna. Może zyskać ważność przez jej potwierdzenie przez stronę, w której imieniu ten organ działał.
Dopiero gdyby strona uprawniona nie potwierdziła ważności tej czynności, to czynność staje się nieważna i pojawia się obowiązek zwrotu świadczeń otrzymanych przy wykonywaniu szkody oraz naprawienia szkody (jeśli wystąpiła).
Co ważne, nowy przepis ułatwia dochodzenie odszkodowania w przypadku gdyby okazało się,
że osoba prawna nigdy nie istniała. Wtedy też można domagać się odszkodowania od osoby fizycznej, która działała za nieistniejącą osobę (oszusta).
Jest tylko jeden warunek podlegania pod nowe prawo – zgodnie z art. 36 ustawy nowelizującej ten kodeks (Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym) aktualny przepis stosujemy wtedy, gdy nie toczy się z tego artykułu (przyp.: art. 39 kodeksu cywilnego) wcześniej wszczęte postępowanie sądowe. Czy to spora przeszkoda? Nie – można śmiało założyć, że około 99% przedsiębiorców pod nowy przepis podlega.
Zmiana jest oceniana jednoznacznie jako korzystna. Osobie prawnej wreszcie daje się wybór co robić z czynnością, która wcześniej byłaby od razu nieważna – a przecież nie każda taka czynność musiała być automatycznie niezgodna z interesem spółki. Rozszerzono również zakres odpowiedzialności odszkodowawczej, co pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy mocodawcy i być może ograniczyć ilość nadużyć.