2018-09-14
4 września 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem.
Ustawa wprowadza nową, węższą definicję tajemnicy przedsiębiorstwa, rozumianą jako „informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności”.
Istotną zmianą w definicji jest wskazanie, że tajemnicą przedsiębiorstwa są wyłącznie takie informacje, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób. Dla przedsiębiorcy oznacza to, że ochronie nie będą podlegały informacje, które są znane np. osobom z danej branży lub osoby te mogą je łatwo pozyskać.
Ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, podobnie jak przywłaszczenie, kopiowanie dokumentów, przedmiotów, materiałów, substancji, plików elektronicznych obejmujących te informacje lub umożliwiających wnioskowanie o ich treści.
W przypadku, gdy dojdzie do naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa uprawniony może złożyć do sądu wniosek o zobowiązanie pozwanego do podania do publicznej wiadomości informacji o wyroku albo treści wyroku, w oznaczony sposób i w oznaczonym zakresie. Ponadto, sąd może na wniosek pozwanego, zamiast wskazanego zobowiązania, nałożyć na pozwanego obowiązek zapłaty na rzecz powoda stosownego wynagrodzenia. Uprawniony może żądać także odszkodowania na zasadach ogólnych lub naprawienia szkody poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Należy podkreślić, iż obecnie sankcji podlega już samo uzyskanie informacji, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy przedsiębiorcy będzie mógł ponosić każdy, kto dopuści się wspomnianego czynu nieuczciwej konkurencji, m.in. osoba fizyczna i prawna.
Istotną zmianą jest uchylenie przez ustawę przepisów określających okres, w którym byłego pracownika obowiązywał zakaz wykorzystywania, ujawniania i przekazywania tajemnic przedsiębiorstwa. Dotychczas termin ten wynosił 3 lata od ustania stosunku pracy. Nowelizacja nie przewiduje ograniczenia czasowego ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, w związku z czym zastosowanie znajdzie ogólna zasada, stanowiąca, iż informacje podlegają ochronie do momentu, gdy nie są powszechnie znane czy też łatwo dostępne.
Wprowadzenie nowej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa pociąga za sobą nowe obowiązki dla przedsiębiorcy. Dotychczas ustawa stawiała przed nim wymóg podjęcia niezbędnych działań w celu zachowania poufności informacji, natomiast zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy musi on podjąć działania w celu utrzymania informacji w poufności, zachowując przy tym należytą staranność. Oznacza to, że w celu zapewnienia ochrony informacji, przedsiębiorca musi zastosować podwyższony standard zachowań.